top of page
  • Zdjęcie autoraRafał Jankowski

Polski Ład - telenowela podatkowa w odcinkach

Zaktualizowano: 2 lis 2021

Odcinek 1 - najważniejsze zmiany z punktu widzenia JDG (jednoosobowych działalności gospodarczych)Poniżej kilka, moim zdaniem, kluczowych zmian jakie niesie ze sobą tzw. Polski Ład dla osób prowadzących swój biznes w formie JDG - jednoosobowej działalności gospodarczej.


1. Podniesienie kwoty wolnej od podatku i zmiana limitu wejścia w 2 próg podatkowych w przypadku rozliczania według skali podatkowej.


Od 2022 r. podniesiona zostanie kwota wolna od podatku i będzie ona wynosić 30 tys. zł rocznie. Dotyczy ona wszystkich podatników PIT (pracownicy na umowie o pracę, JDG na tzw. skali, ryczałtowcy) za wyjątkiem JDG na tzw. liniówce. Dodatkowo podniesiony zostanie próg od którego wchodzimy w płacenie 32% podatku kiedy rozliczamy się na zasadach ogólnych, czyli w przypadku przedsiębiorców na tzw. skali. Od stycznia 2022 roku będzie on wynosił 120 tys. zł. Oczywiście nie dotyczy on osób prowadzących JDG na liniówce, bo ich progi podatkowe oraz kwota wolna od podatku nie dotyczą w ogóle.


2. Likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku


Do końca 2021 roku każdy przedsiębiorca płacący składkę zdrowotną mógł odliczyć ją od podatku. Jak to wygląda na liczbach: składka zdrowotna dla JDG w 2021 roku wynosi 381,81 zł (to 9% podstawy wymiaru, czyli przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku, czyli 2020). 7,75% tej 9% zryczałtowanej składki, czyli kwotę 328,78 zł możemy odliczyć od podatku.


Od stycznia 2022 roku przedsiębiorcy nie będą mogli odliczać tej składki od podatku, co do zasady, oznacza wzrost obciążenia podatkowego.


3. Zmiany zasady obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców


Generalną zasadą obliczania składki zdrowotnej dla JDG, zarówno na liniówce jak i skali, będzie obliczanie tejże składki od dochodu. Dla przypomnienia dochód to przychody minus koszty. Jak będzie się przedstawiała składka zdrowotna dla poszczególnych form prowadzenia działalności przedstawia poniższa tabela.Jak widać na załączonym obrazku w niektórych przypadkach zmiany wprowadzane w tzw. Polskim Ładzie mogą znacząco podnieść obciążenia podatkowe dla osób prowadzących JDG. W każdym indywidualnym przypadku zachęcamy do przeliczenia w jakiej formie bardziej opłaca się podatkowo prowadzić swój biznes. W razie potrzeby jesteśmy do dyspozycji i zapraszamy na indywidualne konsultacje.


W następnych odcinkach telenoweli pt. Polski Ład zajmiemy się m.in. tzw. ulgą dla klasy średniej, ryczałtem ewidencjonowanym, spółkami z o.o., najmem nieruchomości czy prywatnym użytkowaniem samochodu służbowego.


A to dopiero początek naszej telenoweli. Twórcy "Dynastii" - czujcie się zagrożeni ;-), bo biorąc pod uwagę, że Polski Ład to prawie 700 stron zmian (i to wcale nie w postaci tekstu jednolitego), to mogę zaryzykować twierdzenie, że jeszcze długo będzie trwało jego omawianie i interpretowanie, a na końcu rządzący wprowadzą nam kolejne poprawki. I zabawa zacznie się od nowa. Zatem jest szansa, że pokonamy Was w ilości wyemitowanych odcinków.


Niechybnie, w mojej opinii, zmiany podatkowe w Polskim Ładzie, prowadzą nas do spadku na ostatnie miejsce rankingu konkurencyjności podatkowej wśród krajów OECD, który bada Tax Foundation (i wcale nie chodzi o wysokość podatków, ale o skomplikowanie prawa). W tym przypadku nie będziemy mogli powiedzieć, że spadliśmy z wysokiego konia, bo w tym roku, na 37 badanych krajów, zajęliśmy... 36 miejsce! (ilustracja poniżej).

Zatem, aby objąć zaszczytne, ostatnie miejsce brakuje nam już tylko pokonać Włochy. Tyle tylko, że w tym roku jeszcze twórcy raportu nie brali pod uwagę Polskiego Ładu. Kiedy go przeczytają jest ryzyko, że nie uwzględnią nas w ogóle w tym rankingu i oznaczą etykietą: "planujesz prowadzić biznes - omijaj z daleka". Niestety.


Szukając pozytywów należy stwierdzić, że - jak do tej pory - żadne prawo i przepisy nie pokonało kreatywności polskich przedsiębiorców. Jestem przekonany, że tak samo będzie tym razem. Zatem mądrze przygotowujemy się na zmiany i działamy dalej!
Z finansowym pozdrowieniem,

Rafał Jankowski


P.S. Buduj mądrze swój świat finansów.


21 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page